Jak propojit digitální zařízení?
Autor: Eduard Hlávka
Oblast z RVP Doporučený stupeň  | Digitální technologie 1. stupeň ZŠ  | 
Naplňované výstupy RVP  | ● propojí digitální zařízení, uvede možná rizika, která s takovým propojením souvisejí ● dodržuje bezpečnostní a jiná pravidla pro práci s digitálními technologiemi  | 
Vstupní požadavky na žáky  | žák zná základní pojmy – bluetooth, wifi, reproduktor aj.  | 
Cíl aktivity  | ● Žáci propojí základní digitální součásti s počítačem ● Žáci vědí, jaké komunikační technologie použít k propojení digitálních zařízení ● Žáci znají možná rizika při propojení zařízení  | 
Rozvíjené kompetence  | ● Volba vhodné technologie pro připojení zařízení ● Bezpečnostní – žák si uvědomuje rizika spojená s propojením digitálních zařízení ● Řešení základních problémů s připojením zařízení  | 
Potřebný HW a SW  | ● Notebook ● Připojitelná zařízení – tiskárna, sluchátka, mikrofon, telefon, projektor ● wifi signál a znalost přístupových údajů  | 
Příprava na výuku
Učitel si předem připraví všechna zařízení – např. sluchátka, mikrofon, mobilní telefon, tiskárnu, monitor, bezdrátové reproduktory, tablet. Překontroluje pokrytí wifi signálem. Připraví vhodné kabely – USB, HDMI, UTP aj.
Příprava a tisk obrázků viz níže – dostatečné množství.
Průběh výuky
(frontální výuka)
Opakování základních pojmů.
Teoretický výklad
- vysvětlení obrázkových piktogramů.
 - důvod proč je vůbec dobré propojovat různá digitální zařízení (internet).
 - možné technologie propojení, výhody, nevýhody jednotlivých technologií (dosah, rychlost, drát vs bezdrát…).
 - Rozdělení technologií:
 
                                     Bezdrátové                                               Pevné (drátové)
 
Praktická ukázka
Ukázka propojení zařízení – notebook – tiskárna, bezdrátový reproduktor, internet, mobilní telefon. Různé obměny s telefonem.
(samostatná práce – teorie)
Každému žákovi nastříháme vytisknuté obrázky:

Učitel zadává úkoly např.: Jak propojit notebook s tiskárnou, jak propojit mobil s reproduktorem atd.
Žáci skládají jednotlivé obrázky na lavici.
Místo tištěných obrázků mohou žáci přesouvat obrázky ve svém počítači, např. v aplikaci Google Jamboard. Jedná se o prostředí Google, žáci musí mít vytvořené účty. Lze též využít sdílenou tabuli a pracovat na jedné tabuli společně. Nutné předem připravit.
Rizika spojená s propojením zařízení:
- hardwarové poškození jednotlivých zařízení – při samotném propojování jednotlivých zařízení (výboje, proudové špičky, aj.), pozor na poškozené kabely, nekvalitní kabely, různé adaptéry, tekutiny, při manipulaci hrozí pád zařízení.
 - zneužití a únik dat – při propojení zařízení do internetu nebo mezi sebou, může dojít k automatické synchronizaci. Ví uživatel, co se synchronizuje? Ví kam se data synchronizují? Zná přístupové údaje k synchronizovaným datům?
 
Učitel vysvětlí žákům.
Praktické cvičení
(skupinová práce – veškerá zařízení jsou odpojena od elektrické sítě)
Rozdělení žáků do skupin (3 až 4 skupiny)
Dle technických možností školy, každá skupina obdrží digitální zařízení a různé kabely. Dle pokynů učitele provede skupina propojení jednotlivých zařízení. Skupiny se prostřídají. Učitel prochází mezi skupinami, zodpovídá otázky, kontroluje výsledky práce.
Organizace práce
- Frontální výuka – vysvětlení, praktické předvedení učitelem
 - Samostatná práce žáků – využití obrázků
 - Skupinová práce – praktický nácvik
 
Na co si dát pozor
- veškerá zařízení odpojená od elektrické sítě
 - učitel si předem vyzkouší propojení
 - Apple – používá jiný typ kabelu a svoje specifické konektory. Bezdrátové propojení má své specifika – nelze například přeposílat soubory přes bluetooth, propojení zařízení Apple se zařízením jiné značky nutno předem vyzkoušet, někdy nemusí fungovat.
 - po samotném hardwarovém propojení někdy potřeba nastavit i software
 
Alternativní řešení
- místo kartiček lze využít interaktivní tabuli nebo každý žák s obrázky pracuje na svém počítači.
 - lze propojit další různá zařízení – dataprojektor, herní konzole, scanner aj.
 - lze ukázat propojení Apple zařízení
 - úvodní frontální výklad lze zpestřit kvízem
 
Zdroje:
- Soubor:WiFi Logo.svg – Wikimedia Commons. [online]. Dostupné z: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:WiFi_Logo.svg#/media/File:WiFi_Logo.svg
 - Soubor:Bluetooth.svg – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Soubor:Bluetooth.svg
 - Soubor:USB.jpg – Alza.cz.[online]. Dostupné z: https://cdn.alza.cz/ImgW.ashx?fd=f4&cd=APWCB020d&i=1.jpg
 - Soubor:DHMI.jpg – Media-Amazon.com [online]. Dostupné z: https://m.media-amazon.com/images/I/71pFDaZU8lL._AC_SL1500_.jpg
 - Soubor:UTP.jpg – Opravdový elektrospecialista | DATART[online]. Dostupné z: https://www.datart.cz/foto/800/5/8/1/product_3391185.jpg
 - Soubor:JBL.jpg [online]. Dostupné z: https://cdn.myshoptet.com/usr/www.diskontni-nakupy.cz/user/shop/big/27024-3_prenosny-reproduktor-jbl-flip-5-cerny.jpg?6299cc88
 - Soubor:Telefon – PNG images | 100 000+ Free PNG images[online]. Copyright ©D0 [cit. 18.10.2022]. Dostupné z: https://pngimg.com/uploads/smartphone/smartphone_PNG8534.png
 - Soubor:Notebook [online]. Dostupné z: https://media1.surpanblog.cz/images/_tmb/media1:58aed3680dc40.png/HP%20Probook%20650.png
 - Soubor:Monitor – Royalty-free vector clip art, svg files and graphics | Public domain vectors [online]. Dostupné z: https://publicdomainvectors.org/photos/molumen_LCD_Monitor.png
 - Soubor:Internet – Free Stock Images of Clipart & Graphics|Illustoon [online]. Dostupné z: https://illustoon.com/photo/7802.png